Головна Архів новин
УКР ENG РУС
                             

Додаток до диплома як інструмент ЄПВО

Рекомендації
Європейської Комісії
та Комітету Лісабонської конвенції з Визнання
щодо запровадження
Додатка до диплома європейського зразка
 
Вступ
 
І. Документи, на яких ґрунтується запровадження Додатка до диплома формату ЮНЕСКО/Ради Європи/Європейського союзу (далі в тексті: Додаток до диплома):
 
-         Конвенція про визнання кваліфікацій з вищої освіти в Європейському регіоні (Лісабонська конвенція), підписана від імені України 11 квітня 1997 року в м. Лісабон (Португалія) та ратифікована Законом України «Про ратифікацію Конвенції про визнання кваліфікацій з вищої освіти в Європейському регіоні» № 1273-ХІV від 3 грудня 1999 року (Розділ ІХ, стаття ІХ.3)
 
-         Болонська декларація «Спільна заява європейських міністрів освіти» м. Болонья, 18-19 червня 1999 р.
 
-         Комюніке конференції міністрів, відповідальних за вищу освіту «Створення Європейського простору вищої освіти», м. Берлін, 19-20 вересня 2003 року.
 
-         Рішення Європейського парламенту і Ради Європи від 15 грудня 2004 року № 2241/2004/EC щодо єдиної рамки для прозорості кваліфікацій і компетенції Європейської Спільноти (Європас).
 
 
ІІ. Офіційні рекомендації щодо запровадження Додатку до диплома викладені у таких документах (англійською мовою):
 
-         Рекомендації Європейської Комісії (http://ec.europa.eu/education/lifelong-learning-policy/doc1239_en.htm)
-         Рішення Європейського парламенту і Ради Європи від 15 грудня 2004 року № 2241/2004/EC щодо єдиної рамки для прозорості кваліфікацій і компетенції Європейської Спільноти (Європасс).
-         Пояснювальна записка «Додаток до диплома» (оновлена версія, прийнята Комітетом Лісабонської конвенції з визнання, червень 2007 р., Бухарест)
 
ІІІ. Зобов’язання України щодо запровадження і використання Додатку до диплома:
 
-         «За допомогою національних центрів інформації або в інший спосіб Сторони сприяють використанню вищими закладами освіти Сторін Додатку до диплома ЮНЕСКО/Ради Європи чи будь-якого іншого порівнянного документа». (Лісабонська конвенція)
 
-         «Прийняття системи легко зрозумілих і порівняних ступенів, у тому числі шляхом запровадження Додатка до диплома, з метою сприяння працевлаштуванню європейських громадян і підвищення міжнародної конкурентоспроможності європейської системи вищої освіти». (Болонська декларація)
 
-         «[Міністри] ставлять за мету, щоб кожний студент-випускник, починаючи з 2005 року, отримував додаток до диплома автоматично і безкоштовно. Додаток має видаватися поширеною європейською мовою. Міністри закликають вищі навчальні заклади і роботодавців до широкого використання Додатка до диплома, і, отже, до використання переваг прозорості і гнучкості системи ступенів вищої освіти задля сприяння працевлаштуванню і академічному визнанню для подальшого навчання.»
     (Берлінське комюніке, 2003 р.).
 
 
IV. Стан запровадження Додатку до диплома в країнах ЄПВО
 
У переважній більшості країн ЄПВО:
 
-         Додаток до диплома є обов’язковим документом (запроваджено відповідно до національної традиції) – Україна залишається єдиною країною, в якій Додаток до диплома не видається.
 
-         Додаток до диплома видається централізовано вищими навчальними закладами відповідно до загальних рекомендацій щодо його видачі (автоматично та безкоштовно та поширеною європейською мовою)
 
-         Здійснюється моніторинг стану запровадження Додатку до диплома у вищих навчальних закладах країні
 
Відмінності у запровадженні:
 
-         видають лише на вимогу: Азербайджан, Іспанія, Туреччина, Польща (англомовна версія), Андорра, в інших країнах – в залежності від навчального закладу (Великобританія, Росія, Італія, тощо);
 
-         оплата – майже усюди безплатно, за плату - Словаччина (англомовна версія), Іспанія, Росія (деякі навчальні заклади)
 
-         мова: більшість країн – мовою навчання і англійською.
(Кіпр, Ірландія, Мальта, Скандинавські країни і Великобританія - лише англійською мовою. У п’яти країнах (Андорра, Франція, Словенія, Іспанія і Туреччина) - мовою навчання і на вимогу іншими офіційними мовами Європейського союзу, залежно від бажання студента і вибору, що пропонується навчальним закладом)
 
Деякі університети Великобританії повідомляють про те, що не видають паперової копії Додатка, а лише його електронну версію.
 
Додаток до диплома (укр.) [MS Word]
Додаток до диплома (рус.) [MS Word]

Diploma Supplement [MS Word]

Українські міста в Інтернеті
Інститут трансформації суспільства
Портал Олега Соскіна - аналітика, статті, коментарі, новини в Україні та за кордоном
OSP-ua.info - События, комментарии, аналитика